Produkten har blivit tillagd i varukorgen
CartDin varukorg är tom!  
Varumärke: HolisticArtikelnummer: 3697

Holistic Vassleprotein Choklad 5 kg

1 290 krFraktfri produkt
Finns i lager
Ej i lager, beställningsvara.
.
Ej i lager, beställningsvara.

Mängdrabatt:

Holistic Protein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.

Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Protein uppfyller dessa krav.

Vi har dessutom tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.

Vasslet i Holistic Protein kommer från kor på svenska gårdar.

Holistic Protein finns med smakerna vanilj och choklad.

 

Ingredienser Holistic Protein Vanilj

 

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Äkta vanilj
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Ingredienser Holistic Protein Choklad

  • Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
  • Kakaopulver
  • Emulgeringsmedel (solroslecitin)
  • Chokladarom
  • Vaniljarom
  • Trikalciumfosfat
  • Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
  • Krompikolinat

Aminosyraprofil

Innehåll

mg/per 100 g

per port. 30 g= 2 skopor

Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461

* Essentiella aminosyror.

** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.

Enzymblandning

Innehåll

per portion 30 g = 2 skopor

Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4,.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU

Näringsvärde

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

% av DRI

per 3 (90 g) portioner /dag

% av DRI

Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*1524 kJ/366 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*67,8 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*10,2 g*
Fett6,6 g2,0 g*6,0 g*
Krom36 µg11 µg2833 µg83

*DRI = Dagligt referensintag saknas

Dosering

Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 2–3 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål. 

Rekommenderat dagligt intag bör ej överskridas. Kosttillskott bör ej användas som alternativ till en varierad kost.

Förvaring

Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Innehåll & näringsdeklaration:

per 100 g
Alanin: 3990 mg
Arginin: 2030 mg
Asparginsyra: 8650 mg
Cystein: 2060 mg
Glutaminsyra: 14690 mg
Glycin: 1470 mg
Histidin: 1630 mg
Isoleucin*: 5340 mg
Leucin*: 8410 mg
Lysin*: 7410 mg
Metionin*: 1700 mg
Fenylalanin*: 2570 mg
Prolin: 4720 mg
Serin: 4100 mg
Treonin*: 5490 mg
Tryptofan**: 2170 mg
Tyrosin: 2240 mg
Valin*: 4870 mg
Näringsdeklaration: per 100 g
Energi: 1694 kJ/405 kcal
Protein (N*6,38): 75,4 g
Kolhydrater: 11,4 g
Fett: 6,6 g
Krom: 36 µg

per portion (30 g = 2 skopor)
Alanin: 1197 mg
Arginin: 609 mg
Asparginsyra: 2595 mg
Cystein: 618 mg
Glutaminsyra: 4407 mg
Glycin: 426 mg
Histidin: 489 mg
Isoleucin*: 1602 mg
Leucin*: 2523 mg
Lysin*: 2223 mg
Metionin*: 510 mg
Fenylalanin*: 771 mg
Prolin: 1416 mg
Serin: 1230 mg
Treonin*: 1647 mg
Tryptofan**: 651 mg
Tyrosin: 672 mg
Valin*: 1461 mg
Enzymblandning: per portion (30 g = 2 skopor)
Proteas 3.0: 3.0 8 SAPU
Proteas 4,.5: 4.5 3 000 HUT
Proteas 6.0: 6.0 1 500 HUT
Peptidaser: 1 500 HUT
Bromelain: 45000 PU
Lipas: 87,5 FIP
Laktas: 100 ALU
Näringsdeklaration: per portion (30 g = 2 skopor)
Energi: 508 kJ/122 kcal
Protein (N*6,38): 22,6 g
Kolhydrater: 3,4 g
Fett: 2,0 g
Krom: 11 µg

Ultrafiltrerat [vassle]proteinkoncentrat, emulgeringsmedel (solroslecitin), vaniljarom, chokladarom, trikalciumfosfat, matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas), krompikolinat.

Andra har även köpt
Produkter

Handla

Information